Glavni ciljevi projekta Prapovijesni lovci i sakupljači u Istri i obližnjim regijama: obrasci života tijekom kasnog pleistocena (PREHISTRIA) su: 1. steći bolji uvid u različite aspekte ponašanja ljudi na području Istre u vrijeme gornjeg paleolitika, 2. usporediti te aspekte u vremenu (kronološka dimenzija) i prostoru (geografska dimenzija), 3. stvoriti kvalitetnu bazu podataka kao podlogu za usporedbe s istovremenim nalazištima na širem području te podići razinu svijesti o značaju lokalne arheološke baštine.

Navedene ciljeve postići ćemo putem interdisciplinarnih istraživanja i pristupa, uključujući: 1. arheološka istraživanja na dva nalazišta na kojima su pronađeni pokazatelji ljudskog prisustva u radoblju gornjeg paleolitika (Abri Kontija 002 i Ljubićeva pećina, oba u Istri), 2. detaljne analize arheoloških nalaza s navedenih, kao i još nekoliko nalazišta s prostora Istre (Romualdova Pećina, Pupićina peć i Šandalja II) i nalazišta s prostora Italije (Grotta del Broion, Riparo Broion, Grotta Paina, Grotta Fiumane, Grotta Rio Secco, Ponte di Pietra, Grotta Trene, and Riparo Tagliente), 3. usporedbu s ranije obljavljenim rezultatima analiza relevantnih lokaliteta u obližnjim prostorima (npr. Dalmacija, Bosna i Hercegovina i dr.), 4. kroz aktivni pristup promicanja spoznaja o važnosti arheološke građe i lokaliteta u javnosti.

Metodologija istraživanja uključuje arheološka iskopavanja dva lokaliteta na području Istre (Abri Kontija 002 i Ljubićeva pećina) tijekom kojih će biti sakupljeni uzorci za radiometrijska datiranja, analize sedimentne DNA, geoarheološke i druge relevantne analize. Sakupljena arheološka građa bit će analizirana interdisciplinarnim metodama koje uključuju litičke i sirovinske analize, zooarheološke analize, analize drevne DNA i ZooMS.